Místní historie v angličtině

Online mobilita Finsko

V říjnu 2021 jsme plánovali výjezd do finského města Tampre. Výjezd jsme nemohli uskutečnit kvůli onemocnění Covid, proto proběhl v online prostoru. Prostřednictvím Zoomu jsme se 3 dny pravidelně setkávali. Seznámili jsme se s jazykem, kulturou, reáliemi Finska a spolupracovali na projektech týkajících se místní historie. Také jsme měli možnost si virtuálně prohlédnout školu v Tampere. Během přestávek jsme hráli různé hry – nejčastěji Ligretto. I přesto, že setkání probíhala online, myslím, že jsme si společné tři dny náramně užili.

S projektem Erasmus u nás ve škole v České republice

Koncem dubna 2022 žáky druhého stupně Církevní školy navštívili jejich kamarádi z Finska a Polska. Celkem 24 žáků a 4 učitelé přijeli ze zahraniční podívat se do České republiky a seznámit se s historií našeho kraje. Role průvodců se zhostilo 16 žáků našich žáků z 6., 7. a 8. třídy. První den mobility se žáci společně seznámili a rozdělili do skupin. Ve skupinách pak společně prošli Třinec. Druhý den žáci společně s hosty navštívili Rožnov pod Radhoštěm a vystoupali na Štramberskou trúbu. Třetí den mobility se žáci ve škole učili hrát na zvonky a vyzkoušeli si usmažit tradiční české bramboráky. Pak společně vyjeli na Javorový vrch. Čtvrtého dne mobility společně navštívili Archeopark a povečeřeli v historické restauraci na Hradě. Pátého dne se společně naučili tančit místní lidové tance a mobilitu zakončili bowlingem a pizzou. Celý týden měli naši žáci ubytované své kamarády z Finska a Polska u sebe doma a komunikovali spolu v anglickém jazyce. Všichni společně strávili perfektní čas plný zážitků, zlepšili své komunikační dovednosti v anglickém jazyce a našli nové kamarády.

C:\Users\skola.SKOLA\Downloads\IMG_1295.JPG

Projekt Erasmus výjezd Polsko – Poznaň

Ve dnech 29. 5. – 3. 6. 2022 jsme společně s 12ti žáky šesté a sedmé třídy navštívili polský Poznań a jeho okolí. Výjezd se uskutečnil v rámci školního projektu Erasmus+. Společně s našimi žáky do Polska dorazila i skupina děti z Finska. 

Účelem projektu je navázat spolupráci se zahraničními školami a hlavně prohloubit znalosti anglického jazyka. Žáci měli možnost zlepšit si hlavně komunikaci v anglickém jazyce. Používali jazyk nejen ve škole ale i v rodinách, ve kterých byli ubytování. V rámci výjezdu měli možnost pracovat ve skupinách na společných projektech, hrát společně hry nebo navštěvovat různá místa. Měli jsme možnost poznat město Poznaň. Navštívili jsme historické město Gnězno a seznámili jsme se s historii obou měst. Děti si uvařily tradiční velkopolská jídla nebo si vyrobily proutěný košík. Kromě historie děti zažily hodně zábavy, ale i odpočinku – sportovní aktivity, návštěva interaktivního muzea Brama Poznania, muzeum rolnictwa Szreniawa, bobová dráha a mnoho dalšího.

Žáci byli za výjezd velmi vděční, měli možnost navázat nová přátelství a hlavně získat další zkušenosti s komunikaci v cizím jazyce.